Výpočet schodiště

Výpočet schodiště
Výpočet schodiště 1
Výpočet schodiště 2
Výpočet schodiště 3
Výpočet schodiště 4
Výpočet schodiště 5
Výpočet schodiště 6
Výpočet schodiště 7
Výpočet schodiště 8
Výpočet schodiště 9
Výpočet schodiště 10

Vlastníte-li dům či byt s více patry, pak určitě musíte řešit možnosti schodiště. Na správném provedení schodiště a výběru použitých materiálů závisí nejenom vizuální dojem z celého díla, ale zejména pohodlí a bezpečnost při užívání. V současnosti je na výběr mnoho různých typů schodišť, která jsou nejen funkční a krásná, ale hlavně zajišťují bezpečnou a pohodlnou chůzi. Jaké schodiště je tedy možné do Vašeho interiéru realizovat a pro jaký typ se máte rozhodnout? Na tyto otázky vám určitě odpovíme. Truhlářská výroba TRUNN pro Vás provede výpočet schodiště a jeho návrh tak, aby byly splněna všechna vaše očekávání.

Vzkoužejte naši nabídku

Vaši poptávku ZPRACUJEME ZDARMA
Kontakt
Poznámky
Vaši poptávku zpracujeme zdarma.

Výpočet schodiště – na co důležité myslet?

Správně navrhnout a vypočítat schodiště není rozhodně nic jednoduchého. Výpočet schodiště a jeho návrh vždy vychází z několika zásadních požadavků:

 • tvar a konstrukce schodiště
 • umístění
 • účel
 • materiál
 • předpokládaná frekvence provozu
 • dispoziční uspořádání prostoru
 • designové požadavky

Výpočet schodiště – základní vzorec

Výpočet schodiště se řídí obecně platnými přepisy a normami, které platí v České republice a musí být dodrženy. Základními rozměry pro výpočet schodiště jsou jeho šířka a podchodná a průchodná výška.

Podchozí výška schodiště by měla být vždy minimálně 210cm, čím více prostoru bude pod schodištěm, tím lépe. Dále musíme vypočítat i schodišťové stupně, aby byla zajištěna pohodlná chůze jak nahoru tak především dolů. Toho se docílí správným poměrem mezi výškou a šířkou schodu. Při chůzi do schodů našlapujeme na 1/3 chodidla a zvládneme vyjít i příkré schody. U sestupu naopak platí, že musíme chodidlem došlápnout na 3/4 chodidla a to pravidelně stejnou délkou kroku. Výška stupně schodu je také důležitá. Neměli bychom cupitat po extrémně nízkých schodech a naopak nepřiměřeně zvedat nohy. Optimální výška schodu je 17cm.

Základní vzorec pro výpočet schodiště: 2*h+b= 630mm

V tomto vzorci "h" představuje výšku jednoho schodu a "b" šířku jednoho schodu. Celý tento vzorec přečteme takto: výšku jednoho schodu vynásobíme dvakrát a přičteme šířku a výsledek musí být 630 mm, což je průměrná délka kroku. Ne vždy se však podaří tento ideální poměr dodržet. Každá odchylka od 630 mm znamená i ztížení podmínek pro výstup a sestup po schodišti. Výpočet schodiště vypadá sice komplikovaně, ale dlouholeté zkušenosti našich truhlářů a jejich odbornost zaručí skvělý a originální výsledek od návrhu až po finální realizaci schodiště.

Výpočet schodiště – co nabízíme

Výroba, návrh i výpočet schodiště jsou u společnosti TRUNN propracované vždy do posledního detailu. Nabízíme Vám odbornou pomoc při výpočtu i návrhu vhodného schodiště, s námi se nebudete muset zabývat technickými normami, protože všechna schodiště vyrábíme tak, abychom vyhověli nejen vašim požadavkům, ale také stavebně technickým předpisům a normám. Výpočet schodiště u nás probíhá za pomoci speciálních počítačových programů a provádějí ho naši specialisté, kteří mají se schodišti dlouholeté zkušenosti.

Náš výpočet schodiště je díky speciálním počítačovým programům maximálně přesný a následný návrh a realizace schodiště jsou vždy přizpůsobeny individuálním požadavkům klienta a dispozicím daného prostoru. Každé námi navržené schodiště je nejen bezpečné, pohodlné a praktické, ale zároveň odpovídá Vašemu vkusu, dispozičnímu uspořádání a nenarušuje komplexnost interiéru. Ke schodišti Vám nabídneme velké množství doplňků - zábradlí na schodiště, madla či soustružené sloupky a nabízíme také možnost individuálních řezbářských úprav schodiště.  

Výpočet schodiště – konstrukce, typy a materiály

Výpočet schodiště a požadavky na konečný tvar vždy vychází ze stavebně konstrukčních možností prostoru a designových představ zákazníka. Nabízíme schodiště všech typů a stylů. Navrhujeme, vyrábíme a montujeme schodiště zadlabávaná, točitá, třmenová i sedlová.

U nás si můžete vybrat schodiště přímé, lomené, točité; s podestou či bez podesty; půdní stahovací či sklápěcí; křivočaré, obloukové, žebříkové nebo mlynářské; jedno, dvou, tří a více ramenné i zcela atypické. Jednotlivé typy lze různě kombinovat a dosáhnout tak toho, že schodiště bude přesně odpovídat vašim požadavkům a stavebně konstrukčním možnostem prostoru.

Návrh a výpočet schodiště musí být takový, aby schodiště dobře a dlouho sloužilo a navíc splňovalo designové požadavky. Schodiště by mělo respektovat vzhled a celkovou koncepci interiéru. V našem sortimentu najdete rozmanité dřeviny, od klasických jako buk, dub, modřín, jasan, javor, třešeň, borovice, smrk a ořech, až po exotické dřeviny jako je např. merbau. Nejoblíbenější variantou je výroba a výpočet schodiště celodřevěného a různé kombinace dřeva, kovu a skla. Více o dřevěném schodišti naleznete na stránce dřevěné schodiště.

Výpočet schodiště - nejčastěji objednávané typy

Pro zákazníky jsme schopni navrhnout, vypočítat a vyrobit v podstatě jakékoliv schodiště, dle jejich potřeb a představ.

Výpočet schodiště - nejčastěji objednávaná schodiště:

 • Třmenové schodiště, u kterého jsou jednotlivé stupně upevněny kotvícími třmeny přímo do zdi
 • Vřetenové (točité) schodiště se středovým sloupem, kolem kterého se rozevírají schody. 
 • Sedlové schodiště, u kterého vyniká nápadné osazení schodnic pod stupně. Jednotlivé stupně nepřiléhají ze strany úplně k vnější zdi, zůstává zde přibližně 30 mm mezera.
 • Zadlabané schodiště s bočními schodnicemi, v nichž jsou asi do poloviny tloušťky osazeny a zajištěny jednotlivé stupně. 

Nenabízíme pouze schody a schodiště, ale také i vestavěné skříně.